Doorgestreept en 30% korting. Maar klopt die oude prijs wel?
Een doorgestreepte prijs lijkt onschuldig, maar de ACM legt er boetes voor op. Zo klopt jouw korting met de 30-dagenregel.
Het is half oktober en je plant al de Black Friday-actie. Op de productpagina komt een doorgestreepte prijs met een fors kortingspercentage. Dat ziet er goed uit, maar de toezichthouder kijkt naar iets anders: de laagste prijs die je in de 30 dagen ervoor echt hebt gerekend. Klopt jouw oude prijs daarmee? Zo niet, dan riskeer je een boete.
De regel: een korting is alleen echt als de oude prijs echt was
Sinds 1 januari 2023 houdt de ACM toezicht op de aangescherpte regels voor van-voor prijzen. Het uitgangspunt is simpel: geef je korting op een product, dan reken je die af op de laagste prijs die je in de 30 dagen voor die korting hebt gevraagd. Lees de regels zelf na bij de Leidraad prijsweergave en -vergelijkingen van de ACM.
Reken het uit voor Black Friday, op vrijdag 27 november 2026. De 30 dagen ervoor beginnen op 28 oktober. Elke prijs die je vanaf dan rekent, telt mee, en de laagste daarvan is je referentie. Eerst de prijs opschroeven en daarna weer laten zakken levert dus niets op.
Ben je nog bezig met de rest van je voorbereiding? In onze Black Friday-blog lees je waar je verder op let.

De ACM meent het: boetes en een rechter die haar gelijk geeft
De ACM legde aan vijf webwinkels boetes op van samen 621.000 euro voor nepkortingen. De hoogste boete was 163.000 euro. Twee van die boetes zijn op 11 november 2025 door de rechtbank bevestigd. Dat bericht staat op acm.nl.
Wat ging er mis? Een product stond 'van' 699 euro 'voor' 629 euro, terwijl het in de 30 dagen ervoor tijdens een eerdere actie 539 euro kostte. De klant zag dus een korting terwijl het product duurder was geworden. Een ander product ging 'van' 149,99 'voor' 99,99 euro. Een dag later stond dezelfde prijs van 99,99 euro naast een van-prijs van 199,99 euro, die nooit als verkoopprijs had gegolden.
Voor de Black Friday van 2025 keek de ACM naar 24 grote verkopers. Bij 18 van hen vond ze één of meer misleidende prijsvermeldingen. Het gaat dus niet om een paar uitschieters.

Zo gaat het in de praktijk vaak mis
De meeste fouten komen niet voort uit kwade wil, maar uit een prijs die ergens in een actie of een spreadsheet is blijven hangen. Dit zie je het vaakst:
- Een oude prijs die niet de laagste is. Je streept de prijs van zes weken terug door, terwijl je vorige week al een actie had met een lagere prijs.
- Een opgehoogde van-prijs. De doorgestreepte prijs gold nooit echt, of is net voor de actie omhoog gegaan.
- Vage termen. 'Adviesprijs' of 'meestal-prijs' zonder dat duidelijk is wat daarmee bedoeld wordt.
- Appels met peren. De van-prijs van een grote verpakking naast de voor-prijs van een kleinere.
- Een korting die nooit ophoudt. Wat altijd geldt, is geen aanbieding meer.
Handmatig bijhouden gaat bij een groot assortiment bijna altijd een keer mis.

Wat mag wel, en waar gelden uitzonderingen?
Een échte actie mag natuurlijk gewoon. Verlaag je de prijs, dan mag je dat laten zien, zolang de vergelijking klopt met de laagste prijs van de afgelopen 30 dagen. Je kunt ook kiezen voor een eenvoudige vermelding als "nu voor 79 euro", zonder doorhaling.
De ACM noemt een paar uitzonderingen op de 30-dagenregel: bederfelijke producten, producten die nog geen 30 dagen op de markt zijn en oplopende kortingen, bijvoorbeeld van 10 naar 20 naar 30 procent. Twijfel je of jouw situatie daaronder valt? Lees dan de vijf vuistregels in de leidraad van de ACM.
Nieuwe regels volgen elkaar trouwens snel op. Zo geldt sinds 19 juni 2026 ook de verplichte herroepingsknop.

Zo zorg je dat je webshop klopt voordat de actie begint
Met een paar vaste afspraken voorkom je gedoe, ook als je met meerdere mensen aan de webshop werkt:
- Leg prijzen vast. Bewaar per product wanneer de prijs wijzigde en wat de laagste prijs van de afgelopen 30 dagen was.
- Plan acties vooraf. Bepaal vóór 28 oktober welke prijzen je wilt aanhouden en reken de referentieprijs per product uit.
- Laat het systeem rekenen. Een koppeling of een goed beheersysteem maakt minder fouten dan een Excel-bestand.
- Check alle kanalen. Dezelfde prijs moet kloppen in je webshop, je productfeeds en op marktplaatsen.
In My Media Editor beheer je producten, marktplaatsen en content op één plek, zodat je prijzen niet over losse bestanden verspreid staan. Wil je weten of jouw webshop er klaar voor is? We kijken graag mee met een webshop-audit, of lees meer over onze aanpak voor e-commerce. Of neem contact met ons op.
